Premiats Teatre Faller

La Gala de la Cultura 2019 es va celebrar enguany al Palau de Congressos de València, lloc on es reunia el col·lectiu faller que durant bona part de la tardor han estat representant el concurs Teatre Faller, en la Rambleta.

Actors, actrius, directors, amants del teatre fet en valencià esperaven amb nervis els tan preats Saragüells. L’acte va comptar amb la presència de la Fallera Major de València, Marina Civera que junt amb la seua Cort d’Honor van ser les encarregades d’entregar els Premis a les millors obres en les seues tres categories.

 

 

Premiats Gala de la Cultura 2019

 

XXIII Concurs Juvenil de Declamació en Llengua Valenciana

 

3er premi per a Mireia Saavedra Aparici de la falla Duc de Gaeta-Pobla de Farnals 2on premi per a Alba Juan Sánchez de la falla Plaça del Mercat de Castella 1er premi per a Sol Prior Estellés de la falla Veneçuela-Agustín Sales

 

III Concurs Sénior de Declamació en Llengua Valenciana

 

3er premi per a Macarena Izquierdo Gutiérrez de la falla Duc de Gaeta-Pobla de Farnals 2on premi per a Maribel Torrijo Latorre de la falla Cedre Explorador Andrés 1er premi per a Eduard Navarro Detena de la falla Archiduque Carlos Músico Gomis

 

XXXIII Concurs Literari d’Obras de Teatre Inèdites en Llengua Valenciana

 

2ona finalista: Trini Navarro Vidagany amb l’obra “L’aleteig de les papallones“ 1er finalista: Pako Albert Pastor amb l’obra “El confesionari“

Guanyador: Carlos Sanz Martínez amb l’obra “L’escena del crim“

 

III Concurs Literari de Microteatre Inèdit en Llengua Valenciana 1er finalista: Desamparados Martín-Villalba Broseta amb l’obra “10 d’agost“

Guanyador: Jesús Raga Perales

XXXIII Concurs Literari d’Apropòsits en Llengua Valenciana

 

2on finalista: Alejandro Sempere Purificación amb l’obra “Donant la nota“ 1er finalista: Álvaro de Moutas Casanova amb l’obra “Lost in l’illa“

Guanyadora: Pepa Gómez Valle amb l’obra “Apropòsit per a conéixer una Fallera Major“

 

XLV Concurs de Teatre en Llengua Valenciana

 

Premi a la Millor Obra Inèdita en la categoría Promoció: L’obra “Sorpresa“ de la falla Santa María Micaela-Martí l’Humà

Millor Muntatge

Juvenil: “L’edat de la ira“ de la falla Fra Jacint Rodríguez-Pintor Cortina

Promoció: “La mare dels peixos“ de la falla Palleter-Erudit Orellana

Principal: “Swimming pool“ de la falla Arxiduque Carles-Músico Gomis

Millor Actriu de Repartiment

Juvenil: Claudia M. Lacomba Espósito en el paper de Claudia/Xic 1 de l’obra “La vie en rose“ de la falla Cadis-Dènia

 

Promoció: Carol Lorca Palau en el paper de Magie de l’obra “Els amics d’Olivia“ de la falla Barri de Sant Isidre

 

Principal: Paqui Revert Asensi en el paper de Princesa Salmó de l’obra “La tendresa“ de la falla Cadis-Dènia

Millor Actor de Repartiment

 

Juvenil: David Armiñana Parra en el paper de Ignasi en l’obra “L’edat de la ira“ de la falla Fra Jacint Rodríguez-Pintor Cortina

 

Promoció: Toni González en el paper de Bryan en l’obra “Els amics d’Olivia“ de la falla Barri de Sant Isidre

 

Principal: Jorge López Doménech en el paper de Llenyater Blau de l’obra “La tendresa“ de la falla Cadis-Dènia

 

Millor Actor-actriu novell

Juvenil: Cèlia Sanchis Salcedo en el paper de Cèlia en l’obra “La vie en rose“ de la falla Cadis-Dènia

 

Promoció: Mayte Díaz Huertas en el paper d’Olivia en l’obra “Els amics d’Olivia“ de la falla Barri de Sant Isidre

 

Principal: José Cuenca Durán en el paper de Lluís en l’obra “set anys“ de la falla Sevilla-Dénia

 

Millor Actor Principal

Juvenil: José Ricardo Sáiz López en el paper de Marcos en l’obra “L’edat de la ira“ de la falla Fra Jacint Rodríguez-Pintor Cortina

 

Promoció: Ivan Serna Alapont en el paper de Pepin en l’obra “Malaït Sigues“ de la falla Josep Soto Micó-Síndic Mocholí

 

Principal: Alfred Ferrando en el paper de Vicent en l’obra “Els sopar dels idiotes“ de la falla Fra Jacint Rodríguez-Pintor Cortina

 

Millor Actriu Principal

Juvenil: Elisa Ruíz Hernández en el paper de A en l’obra “Swimming pool“ de la falla Rubén Darío-Fra Lluís Colomer

 

Promoció: Mayte Díaz Huertas en el paper d’Olivia en l’obra “Els amics d’Olivia“ de la falla Barri de Sant Isidre

 

Principal: Lola Soler Piqueres en el paper de Mari Carmen en l’obra “A voltes amb la vida“ de la falla Rubén Darío-Fra Lluís Colomer

 

Millor Direcció

 

Juvenil: José Sáiz Martín en l’obra “L’edat de la ira“ de la falla Fra Jacint Rodríguez-Pintor Cortina

 

Promoció: Toni González Puentes en l’obra “Els amics d’Olivia“ de la falla Barri de Sant Isidre

 

Principal: Kike Chisbert Cuenca en l’obra “La tendresa“ de la falla Cadis-Dènia

 

 

Millor Obra

Categoria Promoció

 

5é premi: “El mètode Grönholm“ de la falla Tomasos-Carles Cervera 4t premi: “L’escena del crim“ de la falla Duc de Gaeta-Pobla de Farnals 3er premi: “Sorpresa“ de la falla Santa Maria Micaela-Martí l’Humà 2on premi: “L’art d’aparençar“ de la falla Dalt-Sant Tomàs 1er premi: “Els amics d’Olivia“ de la falla Barri de Sant Isidre

 

Categoria Juvenil

5é premi: “Temptacions“ de la falla Cra. Sant Luís-Dr. Waksman 4t premi: “Burundanga“ de la falla Arquebisbe Olaechea- Sant Marcel-lí 3er premi: “La vie en rose“ de la falla Cadis-Dènia 2on premi: “Swimming pool“ de la falla Rubén Darío-Fra Lluís Colomer 1er premi: “L’edat de la ira“ de la falla Fra J. Rodríguez-Pintor Cortina

 

Categoria Principal

5é premi: “7 anys“ de la falla Sevilla-Dènia 4t premi: “El sopar dels idiotes“ de la falla Fra J. Rodríguez-Pintor Cortina 3er premi: “A voltes amb la vida“ de la falla Rubén Darío- Fra Lluís Colomer 2on premi: “Swimming pool“ de la falla Archiduque Carles-Músico Gomis 1er premi: “La tendresa“ de la falla Cadis-Dènia

Redacció – Fotografies de Lluis Castelló / Festes i Tradicions per a Don Falleret

© 2019 Don Falleret. Todos los derechos reservados.