El concurs de Teatre Faller recupera la normalitat amb força: més de 5.500 espectadors assisteixen a les representacions

El Teatre Flumen ha acollit este dijous l’acte de nominacions dels respectius concursos de la delegació de Cultura de Junta Central Fallera

13/01/2023 JCF. El Teatre Flumen ha acollit este dijous l’acte de nominacions dels concursos de Teatre Faller, declamació juvenil i sènior i obres inèdites de teatre, apropòsits i microteatre. L’esdeveniment, que ha reunit vora 500 persones, ha estat presidit per la Fallera Major de València, Laura Mengó, la seua Cort d’Honor i el president de Junta Central Fallera, Carlos Galiana. Els premiats es coneixeran a la Gala de la Cultura, que enguany tornarà a celebrar-se al Teatre Principal de València.

L’acte ha començat amb un record a Voro Carsí, persona referent en el món del Teatre Faller que va faltar el passat mes de novembre. Seguidament, l’auditori, ple de gom a gom, ha dedicat un sentit aplaudiment a totes les persones que, d’una manera o d’una altra, han fet possible els concursos que impulsa any rere any la delegació de Cultura de Junta Central Fallera i que enguany han recuperat la completa normalitat.

A continuació ha començat la lectura de nominacions. Entre aplaudiments de les seues comissions falleres, les persones nominades en les respectives categories i modalitats han pujat a l’escenari perquè la Fallera Major de València, Laura Mengó, els entregara un diploma commemoratiu.

El concurs de Teatre Faller ha tancat l’edició d’enguany amb més de 5.500 espectadors que han assistit a les més de 50 representacions que ha acollit el Teatre Flumen des del mes de setembre fins a finals d’any. El concurs de Teatre Faller que cada any convoca Junta Central Fallera és un dels més prestigiosos de teatre aficionat del territori nacional i, a més, en valencià, cosa que el converteix en “una de les millors donacions culturals de cara a conservar i preservar la nostra llengua i fer que la mateixa servisca de vincle d’unió entre generacions”, segons ha destacat el president de Junta Central Fallera, Carlos Galiana, que ha posat en valor que el concurs ha “reviscolat” després del descans “imposat per la pandèmia”.

Prèviament s’ha celebrat l’acte de nominacions dels concursos de Teatre Faller infantil, declamació infantil i obres inèdites de teatre infantil i apropòsits infantil, presidit per la Fallera Major Infantil de València, Paula Nieto, i la Cort d’Honor infantil.

Fotografies: Armando Romero (JCF)

DECLAMACION
CATEGORIA NOMBRE COMISION
JUVENIL VICTORIA MÍNGUEZ DEL OLMO DUC DE GAETA-LA POBLA DE FARNALS
JUVENIL SERGI PÉREZ DÍAZ BARRI DE SANT ISIDRE
JUVENIL IDAIRA RAMOS CABALLERO L´ELIANA-EL CID
SÈNIOR MERCEDES BONILLA MUÑOZ OLIVERETA-CERDÀ I RICO
SÈNIOR JUAN PARDO GARCIA FRA J. RODRIGUEZ-PINTOR CORTINA
SÈNIOR LUCÍA RIBES GÓMEZ PLAÇA D´ESPANYA
LITERARIO
CATEGORIA OBRA AUTOR
MICROTEATRE ABERRACIÓ ALEJANDRO GARCÍA I ENCARNA ALVENTOSA
MICROTEATRE ERROR 218 DEL C.E.T. TRINI NAVARRO VIDAGANY
MICROTEATRE PALLASO SUSANA GISBERT GRIFO
APROPOSIT EL METAVERS FALLER HERNÁN MIR SERRANO
APROPOSIT FALLER THINGS XIMO HERNÁNDEZ MARÍN
APROPOSIT REVOLUCIONA´T JUAN CÉSPEDES GARRIDO
TEATRE BLANC SOBRE BLANC AMPARO MARTÍN-VILLALBA BROSETA
TEATRE FEM FOC O FUGIM ANGEL VICENTE VALLS CARSÍ
TEATRE L´ÚLTIM CAS DE VICTORIA SMITH JAVIER DONAT SENDRA
TEATRO
JUVENIL NOMBRE OBRA COMISION
ACTOR/ACTRIU NOVELL IRENE MORANT MONSALVE LES NITS DE LLUNA PLENA CARRERA MALILLA-ENGINYER J.BENLLOCH
ACTOR/ACTRIU NOVELL ROCÍO MUÑOZ FITO L´ILLA DEL TRESOR ARQUEBISBE OLAECHEA-SANT MARCELÍ
ACTOR/ACTRIU NOVELL NAIRA VELASCO MARTINEZ MALEITS 16 BARRI DE SANT ISIDRE
ACTRIU DE REPARTIMENT EVA CUESTA GADEA L´ILLA DEL TRESOR ARQUEBISBE OLAECHEA-SANT MARCELÍ
ACTRIU DE REPARTIMENT CELIA SANCHIS SALCEDO L´INTERCANVI CADIS-DÉNIA
ACTRIU DE REPARTIMENT NAIRA VELASCO MARTINEZ MALEITS 16 BARRI DE SANT ISIDRE
ACTOR DE REPARTIMENT AARON MACÍAS MARTÍN L´ILLA DEL TRESOR ARQUEBISBE OLAECHEA-SANT MARCELÍ
ACTOR DE REPARTIMENT HUGO NAVAS GARCÍA MALEITS 16 BARRI DE SANT ISIDRE
ACTOR DE REPARTIMENT ALVARO RICART OLMOS L´INTERCANVI CADIS-DÉNIA
ACTRIU PRINCIPAL LUCIA AJADO VALERO MALEITS 16 BARRI DE SANT ISIDRE
ACTRIU PRINCIPAL SHEILA AVIÑÓ VILLALOBOS MALEITS 16 BARRI DE SANT ISIDRE
ACTRIU PRINCIPAL CLAUDIA MARIA LACOMBA EXPÓSITO L´INTERCANVI CADIS-DÉNIA
ACTOR PRINCIPAL SERGIO GARCÍA GARCÍA L´INTERCANVI CADIS-DÉNIA
ACTOR PRINCIPAL IKER PASCUAL VINAT L´ILLA DEL TRESOR ARQUEBISBE OLAECHEA-SANT MARCELÍ
ACTOR PRINCIPAL SERGI PÉREZ DÍAZ MALEITS 16 BARRI DE SANT ISIDRE
DIRECCIÓ SILVIA ATIENZA MORA L´ILLA DEL TRESOR ARQUEBISBE OLAECHEA-SANT MARCELÍ
DIRECCIÓ ROSER DÍAZ GABRIEL MALEITS 16 BARRI DE SANT ISIDRE
DIRECCIÓ NATALIA DUTOR I KIKE CHISBERT L´INTERCANVI CADIS-DÉNIA
OBRA INÈDITA BARD D´AVON, SONA MILLOR VILANOVA DE CASTELLÓ-HORTICULTOR GALÁN
OBRA INÈDITA A= I+E SAGUNT-SANT ANTONI-PARE URBANO
ESCENOGRAFIA LES NITS DE LLUNA PLENA CARRERA MALILLA-ENGINYER J.BENLLOCH
ESCENOGRAFIA L´ILLA DEL TRESOR ARQUEBISBE OLAECHEA-SANT MARCELÍ
ESCENOGRAFIA MALEITS 16 BARRI DE SANT ISIDRE
MILLOR OBRA A= I+E SAGUNT-SANT ANTONI-PARE URBANO
MILLOR OBRA LES NITS DE LLUNA PLENA CARRERA MALILLA-ENGINYER J.BENLLOCH
MILLOR OBRA L´ILLA DEL TRESOR ARQUEBISBE OLAECHEA-SANT MARCELÍ
MILLOR OBRA L´INTERCANVI CADIS-DÉNIA
MILLOR OBRA MALEITS 16 BARRI DE SANT ISIDRE
TERCERA NOMBRE OBRA COMISION
ACTOR/ACTRIU NOVELL VANESSA GISMERO I ORDOÑAEZ 4 MENTIDES PLAÇA DE LA MERCÉ
ACTOR/ACTRIU NOVELL RICARDO HERNÁNDEZ AROCAS QUE VE EL TIO DE CARACAS FERROS-JOAN BAPTISTA PERALES
ACTOR/ACTRIU NOVELL ANDREA MIR OLBA CAP A REGOLIT DUC DE GAETA-LA POBLA DE FARNALS
ACTRIU DE REPARTIMENT BLANCA ESTEBAN PASCUAL TRES DR. OLORIZ-ARQUESBISBE FABIÁN I FUERO
ACTRIU DE REPARTIMENT MªCARMEN GIMENO OLMOS 4 MENTIDES PLAÇA DE LA MERCÉ
ACTRIU DE REPARTIMENT NOELIA GUILLEM GRANERO CAP A REGOLIT DUC DE GAETA-LA POBLA DE FARNALS
ACTOR DE REPARTIMENT CARLOS BORJA ESTEVAN 4 MENTIDES PLAÇA DE LA MERCÉ
ACTOR DE REPARTIMENT RAFAEL HÉRCULES FERRARO TCX SNOW WHITE REGNE DE VALENCIA-DUC DE CALABRIA
ACTOR DE REPARTIMENT SERGI MORALEDA MARTINEZ SANT PERE CARRERA SAN LUIS-DR. WAKSMAN
ACTRIU PRINCIPAL RAQUEL BAYARRI ALMAENAR TRES DR. OLORIZ-ARQUESBISBE FABIÁN I FUERO
ACTRIU PRINCIPAL ESTHER GASCÓ COLAS EL JOKER MESTRE BELLVER-MARIÀ RIBERA
ACTRIU PRINCIPAL AMPARO PIERA BALLESTEROS TRES DR. OLORIZ-ARQUESBISBE FABIÁN I FUERO
ACTOR PRINCIPAL CARLOS BELLVER MONMENEU SANT PERE CARRERA SAN LUIS-DR. WAKSMAN
ACTOR PRINCIPAL JAVIER DONAT SENDRA TCX SNOW WHITE REGNE DE VALENCIA-DUC DE CALABRIA
ACTOR PRINCIPAL JAVIER LORAS VILAR TCX SNOW WHITE REGNE DE VALENCIA-DUC DE CALABRIA
DIRECCIÓ LUCÍA ANDRÉS ZARAPICO TCX SNOW WHITE REGNE DE VALENCIA-DUC DE CALABRIA
DIRECCIÓ JAVIER FERNÁNDEZ COSTA TRES DR. OLORIZ-ARQUESBISBE FABIÁN I FUERO
DIRECCIÓ HERNÁN MIR SERRANO I PAQUI OLBA TORRENT CAP A REGOLIT DUC DE GAETA-LA POBLA DE FARNALS
ESCENOGRAFIA TRES DR. OLORIZ-ARQUESBISBE FABIÁN I FUERO
ESCENOGRAFIA CAP A REGOLIT DUC DE GAETA-LA POBLA DE FARNALS
ESCENOGRAFIA QUE VE EL TIO DE CARACAS FERROS-JOAN BAPTISTA PERALES
OBRA TRES DR. OLORIZ-ARQUESBISBE FABIÁN I FUERO
OBRA CAP A REGOLIT DUC DE GAETA-LA POBLA DE FARNALS
OBRA EL JOKER MESTRE BELLVER-MARIÀ RIBERA
OBRA 4 MENTIDES PLAÇA DE LA MERCÉ
OBRA TCX SNOW WHITE REGNE DE VALENCIA-DUC DE CALABRIA
SEGUNDA NOMBRE OBRA COMISION
ACTOR/ACTRIU NOVELL SANDRA ÁLVAREZ MONZÓ TOC, TOC JERÓNIMA GALÉS-LITÒGRAF PASCUAL I ABAD
ACTOR/ACTRIU NOVELL SAGRARIO LLATAS CARIÑENA QUINA VIDA NORD-DR. ZAMENHOFF
ACTOR/ACTRIU NOVELL PAULA MATAS GAMON EL VERÍ DEL TEATRE ANDRÉS PILES-SALVADOR TUSET
ACTRIU DE REPARTIMENT NATALIA BAUSET CATALA LLITUS FRA J.RODRÍGUEZ-PINTOR CORTINA
ACTRIU DE REPARTIMENT MARIA DOLORES JOHNSON SASTRE QUINA VIDA NORD-DR. ZAMENHOFF
ACTRIU DE REPARTIMENT MARI LUZ VIDAL GARCÍA EL COMIAT DUC DE GAETA-LA POBLA DE FARNALS
ACTOR DE REPARTIMENT JOSÉ CUENCA DURÁN UN PAPER ASIGNAT SEVILLA-DÈNIA
ACTOR DE REPARTIMENT MARIO GASCÓ MARÍN DE REMAT JESÚS-SANT FRANCESC DE BORJA
ACTOR DE REPARTIMENT PABLO LÁZARO HERNANDO TOC, TOC JERÓNIMA GALÉS-LITÒGRAF PASCUAL I ABAD
ACTRIU PRINCIPAL CARLA FERRÚS BAYARRI LLITUS FRA J.RODRÍGUEZ-PINTOR CORTINA
ACTRIU PRINCIPAL MARÍA NAVARRO DÍAZ LLITUS FRA J.RODRÍGUEZ-PINTOR CORTINA
ACTRIU PRINCIPAL PILAR ZAHONERO MIRALLES UN PAPER ASIGNAT SEVILLA-DÈNIA
ACTOR PRINCIPAL JAIME ARGENTE SOLÍS COS A COS PINTOR SALVADOR ABRIL-PERIS I VALERO
ACTOR PRINCIPAL DAVID ARMIÑANA PARRA LLITUS FRA J.RODRÍGUEZ-PINTOR CORTINA
ACTOR PRINCIPAL JORGE ROCHER BENLLOCH UN PAPER ASIGNAT SEVILLA-DÈNIA
DIRECCIÓ AMPARO FELICI GIRBES QUINA VIDA NORD-DR. ZAMENHOFF
DIRECCIÓ LAURA MARTÍNEZ DÍAZ TOC, TOC JERÓNIMA GALÉS-LITÒGRAF PASCUAL I ABAD
DIRECCIÓ JOSÉ SÁIZ MARTÍN LLITUS FRA J.RODRÍGUEZ-PINTOR CORTINA
OBRA INÈDITA INVISIBLES MANUEL ARNAU-CREU COBERTA
OBRA INÈDITA EL SOPAR MEDIEVAL ESCULTOR GARCIA MAS-PORT DE SANTA MARIA
OBRA INÈDITA EL COMIAT DUC DE GAETA-LA POBLA DE FARNALS
ESCENOGRAFIA COS A COS PINTOR SALVADOR ABRIL-PERIS I VALERO
ESCENOGRAFIA QUINA VIDA NORD-DR. ZAMENHOFF
ESCENOGRAFIA TOC, TOC JERÓNIMA GALÉS-LITÒGRAF PASCUAL I ABAD
OBRA COS A COS PINTOR SALVADOR ABRIL-PERIS I VALERO
OBRA LLITUS FRA J.RODRÍGUEZ-PINTOR CORTINA
OBRA QUINA VIDA NORD-DR. ZAMENHOFF
OBRA TOC, TOC JERÓNIMA GALÉS-LITÒGRAF PASCUAL I ABAD
OBRA UN PAPER ASIGNAT SEVILLA-DÈNIA
PRIMERA NOMBRE OBRA COMISION
ACTOR/ACTRIU NOVELL FRANCISCO JOSÉ LÓPEZ JIMÉNEZ MORT EN EL NILO ARQUEBISBE OLAECHEA-SANT MARCELÍ
ACTOR/ACTRIU NOVELL ARÁNZAZU SAN PEDRO MARTÍN EL FANTASMA DE CANTERVILLE PERIODISTA GIL SUMBIELA-ASSUTZENA
ACTOR/ACTRIU NOVELL JOSÉ SONGEL LÓPEZ MOLT DE SOROLL PER NO RES MARIÀ BENLLIRE-SÉQUIA DE TORMOS
ACTRIU DE REPARTIMENT LAURA BALLESTER MAS 1939 REGNE DE VALENCIA-DUC DE CALABRIA
ACTRIU DE REPARTIMENT MARÍA TERESA DÍAZ HUERTAS AÇI NO PAGA NI DEU BARRI DE SANT ISIDRE
ACTRIU DE REPARTIMENT AMPARO MARTÍN-VILLALBA BROSETA POMELL DE FLORS QUART-PALOMAR
ACTOR DE REPARTIMENT RAÚL CÁMARA MUÑOZ AÇI NO PAGA NI DEU BARRI DE SANT ISIDRE
ACTOR DE REPARTIMENT ANTONIO FAGOAGA BALLESTER QUATRE CORS AMB FRE I MARXA ARRERE PLAÇA DR. COLLADO
ACTOR DE REPARTIMENT EDUARDO GARCIA DUTOR PARLA QUE NO T´ESCOLTE CADIS-DÈNIA
ACTRIU PRINCIPAL MARÍA JOSE BAUSET PERIS MISERY FRA J.RODRIGUEZ-PINTOR CORTINA
ACTRIU PRINCIPAL INMACULADA GUERRERO BOLINCHES TERÀPIA BORRUL-TÚRIA
ACTRIU PRINCIPAL ÁNGELES HERNÁNDEZ GRACIÀ LA CELESTINA CADIS-MOSSÉN FEMENIA-PUERTO RICO
ACTOR PRINCIPAL ALFREDO FERRANDO DOMÍNGUEZ MISERY FRA J.RODRIGUEZ-PINTOR CORTINA
ACTOR PRINCIPAL MIGUEL MARCO MESAS QUATRE CORS AMB FRE I MARXA ARRERE PLAÇA DR. COLLADO
ACTOR PRINCIPAL EDUARDO NAVARRO DE TENA M´ESPERARÁS ARXIDUC CARLES-MÚSIC GOMIS
DIRECCIÓ ANTONIO GONZÁLEZ PUENTES AÇI NO PAGA NI DEU BARRI DE SANT ISIDRE
DIRECCIÓ JOSÉ VICENTE MARCO RAMÍREZ QUATRE CORS AMB FRE I MARXA ARRERE PLAÇA DR. COLLADO
DIRECCIÓ IRIA MÁRQUEZ RODRÍGUEZ LES PICARDÍES DE MOLIÈRE GIORGETA-ROIS DE CORELLA
ESCENOGRAFIA AÇI NO PAGA NI DEU BARRI DE SANT ISIDRE
ESCENOGRAFIA LA CELESTINA CADIS-MOSSÉN FEMENIA-PUERTO RICO
ESCENOGRAFIA MISERY FRA J.RODRIGUEZ-PINTOR CORTINA
OBRA 1939 REGNE DE VALENCIA-DUC DE CALABRIA
OBRA AÇI NO PAGA NI DEU BARRI DE SANT ISIDRE
OBRA LES PICARDÍES DE MOLIÈRE GIORGETA-ROIS DE CORELLA
OBRA MISERY FRA J.RODRIGUEZ-PINTOR CORTINA
OBRA QUATRE CORS AMB FRE I MARXA ARRERE PLAÇA DR. COLLADO